- Начало
- Отраслов
- ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА
- Училища
- ПГ ПО ТУРИЗЪМ "ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ" - град Пловдив
ПГ ПО ТУРИЗЪМ "ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ" - град Пловдив
ПГ ПО ТУРИЗЪМ "ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ" - град Пловдив
Адрес: гр. Пловдив, ул. Богомил 73
Тел.: 032/262 563; 032/262 799;
E-mail: tht_plovdiv@abv.bg
Web site: www.pgt-zlatarov-plovdiv.com
ЗА НАС
Нуждата от училища, подготвящи кадри за сферата на общественото хранене, става осезаема през втората половина на 40-те години на 20 век. Възникването на множество обществени заведения за хранене и развитието на туризма налагат безусловно необходимостта от нов вид специалисти.
Затова преди 60 години, през 1949г. със Заповед № 128 от 13.09.1949г. на МНП в Пловдив е основано “Промишлено практическо училище по облекло и обществено хранене”. Открива се за пръв път паралелка “Обществено хранене” с преподаватели специалисти по обществено хранене.
Така през далечната 1949 г. е поставено началото и започва развитието, богатата и интересна история на Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров”
ИСТОРИЯ
СТАТИСТИКА “НА ИМЕНАТА” НА 60-ГОДИШНОТО УЧИЛИЩЕ
•1949/50 учебна година – “Промишлено практическо училище по облекло и обществено хранене”
•1956 г. – Училището се преименува в “Професионално училище по обществено хранене” и преминава към Министерство на вътрешната търговия.
•1959 г. - училището е обявено за “Техникум по обществено хранене и хотелиерство”
•1963 г. - Техникумът приема името на големия учен химик проф. д-р Асен Златаров
•1965 г. - Техникум по обществено хранене “Проф. д-р Асен Златаров” – със Заповед № 76 от 26.04.1965 г. на Министъра на вътрешната търговия
•2000 г. - Училището се преименува в Техникум по хранене и туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” със Заповед №РД 14-08 от 24.01.2000 г.
•2003 г. – ТХТ “Проф. д-р Асен Златаров” е трансформиран в Професионална гимназия по туризъм “Проф. д-р Асен Златаров” с решение на ПС и със Заповед № РД 09-332 от 07.04.2003 г.
НАШИЯТ ПАТРОН Е ПРОФЕСОР ДОКТОР АСЕН ЗЛАТАРОВ
През 1963 г. днешната ПГТ приема името на бележития българин, големия учен химик проф. д-р Асен Златаров С новото име е връчено и знамето на училището.
Важно място в живота на училището заемат честванията на патронния празник и юбилеите от създаването му, които съвпадат с кръгли годишнини от рождението на проф. Златаров.
На 17.02.1975 г. в Професионалния дом на културата тържествено се отбелязва 25-та годишнина на техникума и 90 г. от рождението на патрона на училището.
Друга традиция, свързана с отбелязване на патронния празник, се създава през 1976 г. На 17.02 същата година учители и ученици поставят цветя на паметната плоча на проф. д-р Асен Златаров в София и отдават почит на своя патрон. Неведнъж през годините колективът на училището прекланя глава пред делото на проф. Златаров с венци и мълчание именно на това място.
В юбилейните години от рождението на големия учен се издават вестници и др. юбилейни материали.
През 1981/82 уч. г. е учреден “Златаров фонд” за построяване на паметник или уреждане на постоянен кът на патрона. Инициативата е на ученици от I А курс, които внасят първата сума.
Цялата 1984/85 учебна година минава под знака на честването на 100-годишнината от рождението на проф. д-р Асен Златаров и 35 години от създаването на техникума. Посетена е къщата - музей на патрона на училището в Хасково, както и паметната плоча в София. Проведени са викторини, посветени на живота и научната му дейност; научна конференция с участието на учители и ученици; тържествен концерт и други прояви.
През следващата учебна година е открит барелеф с образа на патрона проф. д-р Асен Златаров.
Особено тържествено преминава честването на 50-годишния юбилей на Техникума по хранене и туризъм . За достойно честване на училищния празник юбилейната година е наситена с многопосочни инициативи.
МИТАРСТВАТА” НА ТЕХНИКУМА ОТ СГРАДА В СГРАДА
В самото си начало училището се помещава в схлупена, неприветлива сграда, в тесни и тъмни работилници.
В летописната книга на училището е записано:
“Учебната 1972/73 уч. г. посрещнахме с много радост и вълнение. Получихме сградата на бившия текстилен техникум, намираща се на бул. “Руски” №18. Предстоеше голям ремонт....”. Именно тази сграда цялата общественост на Пловдив и до днес нарича “ТОХА”
На основание Заповед на МОН № РД 14-101 от 10. 08. 2001 г. поради реституция на сградата на техникума през периода 28.10-10.11.2001 г. се извършва преместване на училището в сградата на СПТУ по сградостроителство “П. Пенев” на ул. “Богомил” №73.
ПРЕЗ ГОДИНИТЕ...
1960/61 учебна година
•Факт е първата кулинарна изложба с експонати, изработени от учениците.
•В училището отваря врати училищна библиотека
•Сутрин, преди първа смяна се прави утринна ведрина.
1973/74 уч. г.
•Започва да функционира първият модерно оборудван собствен учебно-опитен стол
1974/75 уч. г.
•За постигнати високи резултати и по повод 25-годишния юбилей техникумът е награден с орден ”Кирил и Методий” III степен
•Учителите от ТОХ-а са гости на техникума по търговия в Кишинев
1976/77 уч. г.
•Значително се разширява производствената база. До техникума се открива павилион за закуски, обслужван от ученици от специалност “Търтовия”
1980/81 уч. г.
•Обогатява се спортната база на техникума с нов физкултурен салон
1981/82 уч. г.
•Техникумът преминава на нов икономически механизъм. Учениците ежедневно приготвят по 10 вида сладки, които се предлагат в специални опаковки на фирмен щанд на училището към СД “Търговия”. Рецептите са оригинални и са подготвени от преподавателите по практика.
1982/83уч.г.
•Техникумът става постоянна учебна база на ПУ “П. Хилендарски” .
1983/84 уч.г.
•Към Техникума се разкрива учебно-производствен комплекс /УПК/
1984/85 уч.г.
•Започва да функционира пристройка към сградата на ТОХ, което облекчава натовареността на кабинетите.
1985/86 уч.г.
•Излизат учебници “Сервиране” и “Технология”, съавтори са учители от ТОХ
•Обзаведена е и функционира компютърна зала
•В сградата е открит сладкарски цех
1991/92 уч.г.
•Осъществен е прием на ученици след завършване на 7 клас в две паралелки с чуждоезиково обучение – английски и немски език
През периода 1997-2005 г. в сътветствие със Закона за народната просвета и Закона за професионалното образование се разкриват редица нови, актуални специалности
2002/03 уч. г.
•Възпитаници на Училището са на лятна практика в Германия благодарение на сътрудничеството и споразумението между Службата за трудово посредничество в Бон, Агенцията по заетостта в София и ПГТ
2008/09 уч. г.
•Направени са значими подобрения на материално-техническата база
ДОБРИ СМЕ НА ВСИЧКИ ФРОНТОВЕ
• В спорта
Учениците от “ТОХА” винаги са участвали и са заемали призови места на градски, общински и национални първенства по волейбол, хандбал, баскетбол, спортна гимнастика, лека атлетика и др. Настоящите спортни прояви на нашите момичета и момчета са известни.
Знаете ли обаче, че в училището ни са се обучавали младежи, спечелили световни титли в различни видове спорт.
Например през 1976 г. състезателят по бокс Тодор Терзиев – у-к от III В курс печели златен медал в турнира “Олимпийски ринг” и званието кандидат-майстор на спорта.
През август 1984 г. на световно първенство по шахмат ученикът на техникума Кирил Георгиев спечелва I-во място и титлата световен шампион.
През същата година Божидар Дюлгерски става републикански шампион по бокс за юноши
• Работа по проекти
Реализирахме редица проекти за професионално обучение по програма ФАР; международен проект по програма Коменски: „Европейски културни и религиозни различия – възможности за интеграция и транснационално приятелство” с партньори Италия, Испандия, Швеция, Турция, Гърция и Словакия;
проект „Гражданин на 21 век”.
Участвахме в българо – австрийски проект „Туррег” за повишаване квалификацията на учителите по професионална подготовка..
Разработихме три проекта по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” - „Да направим училището привлекателно за младите хора” и „Разработване на механизми за училищни практики”.
ПГТ “ Асен Златаров” е избрана за Европейско училище за жива планета
По проекта „Европейски училища за жива планета” са кандидатствали 10 европейски държави, през които минава река Дунав, а от България – над 50 училища. От всяка страна са одобрени по трима участници, от България това са СОУ „Нешо Бончев” – Панагюрище и професионалните гимназии по туризъм в Пловдив и Габрово.
• Успехите в националните състезания по професии под егидата на МОН, на
Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство в България „Гурмино”, участието в градски и регионални състезания и мероприятия допринасят за доброто име на Гимназията
Нашите ученици се представят отлично и завоюват първи места на ежегодните национални състезания на
Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство.
-1998 г. София: I-во място “Готвач” ; I-во място “Сервитьор” ; отборно I-во място.
-2000 г Пловдив е домакин на националното състезание
-2001 г. Стара Загора: I-во място “Сервитьор” ; II-ро място “Сладкар”
-2002 г. Павел Баня: II-ро място “Сервитьор”
-2003 г. Бургас: I-во място “Готвач” ; I-во място “Сладкар” ; II-ро място “Сервитьор”
-2004 г. Пампорово: I-во място “Сервитьор”
-2005 г. Боровец: V място
-2007 г. Велико Търново: V място от 23 отбора
Благоевград “За хляба наш” : “Хлебар” III -то място.
-2008 г. Хисар: отборно II-ро място.
Хасково: IV място и специална награда на Асоциацията на сомелиерите.
Пловдив Регионално състезание за хлебопроизводство и сладкарство “Сладкар” I-во място
-2009 г. Велико Търново “Панорама на професионалното образование” : “Хлебар”
III -то място
-2010 г. Регионално състезание под егидата на МОМН за южен централен район:
“Най-дабър млад барман” - I-во място
“Най-дабър млад готвач” - III -то място
“Най-дабър млад сервитьор” - III -то място
•Издаването на книжки се певърна в тадиция
“Коледа – традиция, вълшебство, съвременност” - излиза в тираж 1000 бр. през 1998 г.
“Великден - традиция и съвременност” - излиза в тираж 1000 бр. през 1999 г.
“На трапеза у дома с близки и приятели” - издадена през 2000 г. по повод 50-год. юбилей в 3000-ен тираж
“Празникът вкъщи” – посветена на 55 г. от създаването на училището, излиза в тираж 2000 бр.
....И ДО ДНЕС
Гимназията ни, основавайки се на дългогодишните си традиции, непрекъснато утвърждава своя облик на динамично развиваща се образователна институция и завоюва позиции на водещо и авторитетно училище в Пловдив и страната.
Ние имаме 60-годишен опит в ориентиране на обучението в посока задоволяване на потребностите на пазара на труда. Стремежът ни е да въвеждаме нови специалности, които да отговарят на динамичното развитие на туризма в България.
Професиите , които се усвояват в Гимназията са актуални. Те са в областта на туризма – най- красивия и бързо развиващ се отрасъл в България.
В новите пазарни условия професионалното образование не може да гарантира работни места, но то може да гарантира подготовката, да направи младите хора конкурентноспособни.
Част от практиката на нашите възпитаници се осъществява в реални условия – хотели, ресторанти, сладкарски цехове у нас и в чужбина-Германия.
В Гимназията 29% от паралелките са с интензивно чуждоезиково обучение. Ръководството винаги е отчитало значението на владеенето на чужди езици в съвременното глобално общество. Поддържаме английски, немски, френски и руски език. Външното оценяване по чуждоезиково обучение в 8-ми клас показва добро владеене на езика от учениците. Доказателство за това е тримесечният им самостоятелен стаж в Германия.
Наред с новостите в учебната работа, животът в ПГТ се обогатява и с нови изяви и дейности извън нея. Благотворителните коледни базари, Денят на таланта, училищният вестник, олимпиадите и мн. др са пример за това.
За доброто име на Гимназията допринасят успехите в националните състезания по професии под егидата на МОН, на Асоциацията на училищата по хотелиерство и ресторантьорство в България „Гурмино”, в националните ученически игри по футбол, баскетбол, участието в градски и регионални състезания и мероприятия.
Особено отговорна и прецизна е дейността ни при подготовката и обслужването на коктейли, официални приеми и редица представителни мероприятия в Международния панаир, в “Новотел Пловдив”, парк-хотел “Санкт Петербург”, “Марица”, “Империал” и др.
Преподавателите по специалните и общотехническите предмети са с висше икономическо или инженерно образование, с педагогическа правоспособност и висока квалификационна степен. Висококвалифицирани и компетентни са преподавателите по общообразователните предмети.
Ръководството и учителите с обединени усилия посрещат и се справят с нови предизвикателства – Държавни зрелостни изпити, система за диференцирано заплащане, участие в проекти
Училището е член на Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство в България и на Съвета по туризъм.
ПРИЕМ
България все повече печели от туристическата индустрия. Професионалистите са винаги търсени и добре платени. Как да станеш един от тях? Ела при нас! Ние учим най-модерното от бизнеса. Засилено е и изучаването на чужди езици. Защото:
- Ние сме пловдивското училище с най-много спечелени и реализирани международни проекти;
- Предоставяме уникален три месечен стаж в Германия, за да можеш да спечелиш сам първите си пари;
Ще бъдеш отлично подготвен и по всички общообразователни предмети. Освен това ще усвоиш професия, която винаги е търсена.
Ще работиш в големите хотели, ресторанти, сладкарски фирми. Най-амбициозните ще печелят награди от професионалните състезания в цяла България.
Да учиш при нас е забавно. Получаваш отлична основа за по-нататъшно образование и гарантирана работа.




